XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania rodziny osób powołanych i ci, którzy wspierają powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Dnia 13 maja 2023r. Siostry ze wspólnoty pleszewskiej zorganizowały wyjazd na Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania, która od wielu lat z inicjatywy Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, każdego roku w drugą sobotę maja odbywa się na Jasnej Górze.

Wraz z  siostrami które należą do Grupy modlitwy o powołania im. Św. Jana Pawła II, działającą przy klasztorze Sióstr Służebniczek w Pleszewie – s.M. Magdaleną, s.M. Dorotą i s.M. Bogusławą, pielgrzymowały:  s.M. Genowefa Przełożona domu, s.M. Małgorzata.  Zachęciłyśmy do wyjazdu także  rodziny naszych sióstr pochodzących z Pleszewa i okolic, pojechały z nami-: rodzina s.M. Wenanncji – 6 osób, oraz s.M. Martyny – 2 osoby a także rodzina s.M. Magdaleny – 3 osoby.

W radosnej i modlitewnej atmosferze nasz autokar dotarł do Częstochowy, gdzie o godz.10:00  rozpoczęło się spotkanie zawiązującą wspólnotę. Licznie zgromadzonych przywitał Ks. Bp Andrzej Przybylski – Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

Na a początek, wysłuchaliśmy konferencji ks. Przemysława Tyblewskiego, kapłana Archidiecezji Poznańskiej. Ks. Tyblewski jest formatorem roku propedeutycznego czterech seminariów z różnych diecezji.

Następnie, w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 11:00 uczestniczyliśmy w Eucharystii, której przewodniczył Ks. Bp Andrzej Przybylski, modląc się za rodziców i sprzymierzeńców osób powołanych a także o nowe powołania.  Homilię wygłosił główny celebrans, który  wskazując na powołania pierwszych apostołów, podkreślił, że „Bóg woła przez głosy innych ludzi”, jak Piotra głosem jego brata Andrzeja, który mu obwieszcza „spotkałem Pana”.  Bóg potrzebuje nas jako narzędzi w wzbudzaniu powołania w innych, żebyśmy troszczyli się nie tylko o swoje powołanie, ale w sposób duchowy rodzili do powołania drugich. To jest spełnione kapłańskie życie, jeżeli ksiądz może powiedzieć „byłem inspiracją i narzędziem powołania innych” – mówił kaznodzieja, z wielka życzliwością i wdzięcznością zwracał się również Biskup do rodziców osób powołanych, którzy towarzyszą swoim dzieciom na tej drodze życia.

O godzinie 14:00 w Auli o. Kordeckiego miała miejsce część formacyjna, która obejmowała świadectwa. Usłyszeliśmy  m.in. świadectwo małżeństwa, którego dzieci poszły drogą powołania: córka wstąpiła do Karmelu, zaś jej brat bliźniak rozeznaje powołanie do Zakonu Karmelitów Bosych. Inni rodzice opowiadali o synu, który poszedł za głosem powołania do kapłaństwa i w tym roku ma przyjąć Świecenia kapłańskie.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestniczyliśmy w Nabożeństwie Majowym o godz:  15:00 w Bazylice Jasnogórskiej.

Był to wspaniały czas przypominający nam o wartości naszego powołania, a także czas wspólnej modlitwy o nowe powołania w Kościele, za który jesteśmy wdzięczne Bogu i Matce Boskiej Częstochowskiej.

Opracowała – s.M. Magdalena Podgórska sł.M.

Archiwum: