Pielgrzymka do Sanktuarium w Żegocinie

Matka Boska z naszyjnikiem
Matka Boska z naszyjnikiem

W dniach 15-23 września 2022r. Siostry Służebniczki NP NMP , z domu prowincjalnego w Pleszewie, odprawiły nowennę o powołania do Zgromadzenia. Przez dziewięć kolejnych dni Siostry pielgrzymowały samochodami, a nawet rowerami do Sanktuarium p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żegocinie.

Tam Ks. Proboszcz Ksiądz kanonik mgr Marek Kozica codziennie odprawiał Mszę Świętą w intencji powołań do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NP NMP.

Dawniej kościół w Żegocinie był celem corocznych pielgrzymek Sióstr Służebniczek z Pleszewa, co było swoistą tradycją Zgromadzenia, by w tym miejscu upraszać u Najświętszej Matki potrzebne łaski.

Propozycję  Siostry Prowincjalnej M. Hilarii Rząsa  sł. M. siostry podjęły ochotnym sercem, by tę piękną tradycję kontynuować.

Jak dowiedziałyśmy się od Ks. Kustosza  tego zabytkowego Sanktuarium nie tylko kiedyś, ale i obecnie Matka Najświętsza wyprasza niesłychane łaski, o czym jest wiele świadectw.

Z tym większą nadzieją, Siostry Służebniczki prosiły o orędownictwo tej Matki u Boga w tak ważnej potrzebie, albowiem „Żniwo wprawdzie wielkie, a robotników mało.” (Mt. 9:35-38)

Kościół do którego siostry pielgrzymowały,  to piętnastowieczny zabytek z bogatą historią, a w nim łaskami słynący obraz Matki Boskiej Śnieżnej, malowany na wzór obrazu Santa Maria Maggiore z Rzymu.

To przed nim modliła się aktorka Helena Modrzejewska. Ofiarowała też Matce Bożej naszyjnik. 5 września 1965 roku kardynał Stefan Wyszyński koronował obraz złotymi koronami”. (źródło)

W kościele na odsłonięcie i zasłonięcie obrazu śpiewana jest starodawna pieśń:

Najświętsza Panno w Żegockim Obrazie
Ratuj nas, ratuj w niebezpiecznym razie
W Tobie nadzieję wszyscy pokładamy
Wspomóż nas Matko, gdy już zginąć mamy

Matko przeczysta, Matko miłościwa
Ludowi twemu, racz być litościwa
Z płaczem pod Twoją padamy obronę
Oddal Maryjo, choroby na stronę…

 

Z wielką wdzięcznością Księdzu kanonikowi mgr Markowi Kozicy za umożliwienie nam odprawienia tej nowenny, siostry obiecały także modlitwę w sprawach Księdza Proboszcza i jego Parafii.

Siostry dziękując Bogu i Matce Boskiej Żegocińskiej za wyproszone łaski, pozostają w nadziei że modlitwy zostały wysłuchane.

„Cała nadzieja w nieprzebranym miłosierdziu Bożym, które jak dotąd nas nie opuszczało, tak i nadal może opuścić nie zechce.” bł. Edmund Bojanowski.